Pies Nova Scotia Retriever pochodzi z Kanady, gdzie został wyhodowany do polowania na kaczki. Jego piękno, współczucie, zwinność i inteligencja to niektóre z cech, które najbardziej przyciągają uwagę tej szczególnej rasy. I mimo że jest to prawdopodobnie najmniej znana rasa retrieverów, jest bez wątpienia jedną z najciekawszych. Chcesz poznać wszystkie jej szczegóły?

Charakterystyka rasy Nova Scotia Retriever

Nova Scotia Retriever jest psem średniej wielkości, silnym, muskularnym i zwartym. Jego oczy są średniej wielkości i w kształcie migdałów, ma opadające uszy i ogon z obfitymi włosami. Psy te są bardzo inteligentne i łatwe do szkolenia. Jego włosy są średniej długości, a ich kolor może różnić się od czerwonego do pomarańczowego.

Jaki jest charakter Nova Scotia Retrievera?

Jeśli myślisz Nova Scotia Retriever, ważne jest, aby wiedzieć, że ta rasa ma bardzo przyjazny, kochający, cierpliwy i zabawny charakter. Doskonale nadaje się do mieszkania w dużych i małych domach, z dziećmi, osobami starszymi i innymi psami lub zwierzętami domowymi.

Chociaż mają raczej smutny wyraz twarzy, to jest zupełnie odwrotnie. Chociaż nieco powściągliwe, psy te są idealne jako zwierzęta domowe, ponieważ dobrze dogadują się z każdym. Inną ich ważną cechą jest inteligencja, którą posiadają. Nova Scotia Retriever jest bardzo podatny na szkolenie. Szybko uczy się wielu zadań i szybko rozumie, jeśli jest upominany za niewłaściwe zachowanie. Należy zauważyć, że ta rasa retriever jest najbardziej nieśmiała i powściągliwa z nieznajomymi. Ponadto są to bardzo ciche psy, które szczekają tylko wtedy, gdy muszą ostrzec przed niebezpieczeństwem lub zakomunikować coś ważnego.

Zalecana pielęgnacja dla Nova Scotia Retriever

Potrzebuje dużo codziennej aktywności fizycznej, gdyż jest bardziej aktywny i energiczny niż inne retrievery. Dlatego jest idealnym towarzyszem dla osób uprawiających sport. Podobnie, te psy uwielbiają pływać, biorąc pod uwagę jego pochodzenie jako łowca ptactwa wodnego. Każda gra w rzucanie będzie dla niego świetną rozrywką, podobnie jak łapanie piłki. Entuzjazm, z jakim podchodzi do pracy, jest widoczny, gdy tylko jego właściciel zaprasza go do podjęcia jakiegoś działania.

Nova Scotia Retriever nie jest psem, który potrzebuje dużo szczególnej opieki, z wyjątkiem trzech głównych punktów, karmienia, aktywności fizycznej i higieny. Ilość pokarmu, jaką pies powinien spożywać jest ściśle związana z ilością ruchu, jaką otrzymuje. Zaleca się regularne wizyty u weterynarza w celu sprawdzenia stanu jego zdrowia, a także dbanie o jego higienę, kąpiąc go tylko wtedy, gdy tego potrzebuje i stosując szampon odpowiedni dla jego sierści. Ponadto, musimy szczotkować jego włosy co najmniej raz w tygodniu.

Foksterier szorstkowłosy – żywe srebro