Szczeniak w domu
Każde dziecko marzy o posiadaniu w domu zwierzęcia. Zazwyczaj wybór pada na psa. Psy to zwierzęta, których średnia długość życia wynosi około 10 lat. Zwierzęta te kojarzone są przede wszystkim z wiernością oraz bezgranicznym oddaniem.
Aby dokonać właściwego wyboru, psiego członka rodziny należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Wybór rasy psa to trudne zadanie, mające na celu nie tylko sprostanie oczekiwaniom wizualnym, lecz także mieszkaniowym.
Przed wyborem rasy należy wziąć pod uwagę „dorosły” wygląd psa. Słodki mały labrador, po roku jest już pokaźnych rozmiarów psem. Wraz z wiekiem nabiera masy, niejednokrotnie nawet sto razy większej w porównaniu do wieku szczenięcego.
Jeden czy dwa psy? Co się zmienia?
Różna aktywność
Kolejną kwestią przy wyborze rasy jest aktywność członków rodziny oraz warunki mieszkaniowe. Rasy poszczególnych psów różnią się między sobą diametralnie. Każda rasa ma charakterystyczne cechy, które przyświecały jej powstaniu. Mimo iż psy są znakomitymi towarzyszami, nie możemy zapominać o tym, że są zwierzętami, mającymi zakorzenione pierwotne instynkty. Podczas gdy mopsy są typowymi kanapowcami, lubiącymi domowe zacisze, husky to psy dynamiczne, uwielbiające ruch. Wiele osób decyduje się na tę rasę, nie wiedząc, jak częstej aktywności fizycznej potrzebują te psy.
Nie bez znaczenia jest odpowiedni wybór płci szczeniaka. W zależności od oczekiwań pamiętać należy, że suki są łagodniejszymi towarzyszkami. Pomijając okres tzw. cieczki, suki są zdecydowanie spokojniejsze niż psy. Pod uwagę trzeba wziąć fakt, iż z racji swojej fizjonomii są bardziej narażone na choroby układu rozrodczego, stąd też dobrą decyzją jest wczesna sterylizacja. Pozwoli ona uniknąć wielu chorób oraz zapobiegnie nieplanowanemu potomstwu. Psy z kolei mają silniejszy charakter, przejawiający się np. w chęci ucieczek. Bywają bardziej agresywne, broniąc swojego terenu bądź właściciela.
Następny krok w podjęciu decyzji dotyczącej wyboru czworonoga powinien polegać na dokonaniu wyboru pomiędzy psem ze schroniska a psem z zarejestrowanej hodowli. Jeśli nie zależy nam na wystawach psów rasowych oraz certyfikatach istnieje możliwość adopcji szczenięcia ze schroniska. Miejsca te posiadają pod swoją opieką zarówno psy rasowe, jak i popularnie zwane kundlami.
Jeśli zdecydujemy się na psa rasowego, należy sprawdzić, czy hodowla, która proponuje nam, nabycie pieska jest zarejestrowana. Jest to bardzo ważne. Psy z pseudo hodowli w większości, są narażone, na złe warunki bytowe a nade wszystko zdecydowanie częściej chorują.
Na koniec warto wspomnieć o nadaniu imienia. Każdy członek rodziny musi mieć swoje własne imię. Psy bywają nazywane przeróżnie. Od „zwykłych” Azorów po postacie z bajek. Zasadą w nadawaniu imion psu jest to, aby nie było zbyt długie i skomplikowane zarówno dla czworonoga, jak i dla ludzi.