Niektóre psy niechętnie wykonują pewne polecenia człowieka, które są niezbędne, aby cieszyć się spokojnym i bezpiecznym współżyciem z nimi. Po pierwsze należy wiedzieć, że jest to złożony problem, do którego musimy podejść z empatią i wiedzą, aby go skutecznie rozwiązać. Opowiemy Ci o tym krok po kroku.
Krok 1: Empatia i wiedza jako punkt wyjścia
Jeśli twój pies cię nie słucha. Zatrzymaj się, aby wykryć, gdzie jest zalążek jego nieposłuszeństwa. Pomyśl, że nieposłuszeństwo psa to złożony problem, z wieloma zmiennymi, który wymaga wielkiej empatii z naszej strony.
Psy nie są nieposłuszne dla kaprysu. Za niezdyscyplinowaniem zwykle kryją się różne przyczyny, od strachu, niepewności, złych doświadczeń, niewłaściwej więzi z opiekunem, nieodpowiedniej edukacji czy lęku separacyjnego.
Zanim więc zaczniesz szkolić swojego pupila, aby cię słuchał, musisz zrozumieć ak się czuje i dlaczego robi to, co robi.
Należy pamiętać, że, jak wskazaliśmy, korzeń konfliktu może być związane z poważnym zaburzeniem, które wymaga interwencji lekarza weterynarii lub etologa, więc w tych przypadkach należy udać się do nich o pomoc.
Krok 2: Niezbędna więź między psem a człowiekiem
Kiedy między człowiekiem a psem nawiązuje się więź oparta na zrozumieniu, zaufaniu i szacunku, relacje między nimi są zazwyczaj przyjazne i pocieszające. Eksperci twierdzą, że psy są z natury istotami, które lubią współpracować z ludźmi i ten fakt sam w sobie jest wystarczający, aby się nie poddawać.
Tak więc, jeśli nasz pies, czy jest to szczeniak lub dorosły jest buntowniczy, jeśli chodzi o uczestniczenie w naszych żądaniach, możemy myśleć, że coś jest nie tak w niezbędnej więzi, która powinna istnieć między psem a człowiekiem. W tym przypadku, najlepszą rzeczą do zrobienia jest poproszenie o wsparcie etologa w zachowaniu psów, który pomoże Ci dowiedzieć się, w którym konkretnie punkcie w więzi związek nie powodzi się i poprowadzi Cię na najlepszy sposób, aby rozwiązać ten problem.
Cechy charakterystyczne i opieka psa Komondora
Krok 3: Naucz go przychodzić na twoje zawołanie.
Jest to bardzo ważna komenda, ponieważ pies, który nie przychodzi gdy go wołamy może być bezpieczeństwu, gdyż istnieje ryzyko, że w każdej chwili może się zgubić. Jeśli Twój pies ignoruje Twoje wezwania, bądź czujny i zacznij udzielać mu pierwszych lekcji posłuszeństwa:
Najlepiej, aby pies uczył się w domu przychodzić na Twoje zawołanie już od szczeniaka. Pamiętaj, że na tym etapie, podobnie jak w przypadku dzieci, psy są gąbkami, które szybko wszystko przyswajają. Wydaj psu komendę, wyraźnie i z towarzyszącym jej gestem (wskaż palcem miejsce, w które ma się udać). Powiedz "chodź", "chodź tutaj" lub "imię psa + chodź".
Powtórz komendę tyle razy, ile to konieczne, ale bez przytłaczania psa i aż do uzyskania jego posłuszeństwa. W tym momencie możesz go pogłaskać, powiedzieć mu ustnie, że bardzo dobrze się spisał i zaoferować mu smakołyk. Jeśli jesteś w parku, na wsi lub w górach zrób to samo, ale kiedy pies przyjdzie do ciebie, spróbuj kontynuować zabawę przez jakiś czas przed powrotem do domu, aby uniknąć skojarzenia dobrego zachowania z końcem zabawy.