Te psy podobne w wyglądzie do rasy Puli, są jednymi z największych psów jakie istnieją. W rzeczywistości, rasa Komondor jest sklasyfikowana jako olbrzym. Jego klapnięte uszy i włosy w formie grzywki to ich najbardziej charakterystyczne znaki. Mimo niewinnego wyglądu, jego 7 kg sierści kryje muskularne ciało i dominujący charakter.
Jeśli myślisz o przyjęciu psa tej rasy jako zwierzęcia domowego, powinieneś wiedzieć, że nie są one odpowiednie jako pierwszy pies ze względu na ich dominujący i niezależny temperament oraz że wymagają znacznych inwestycji ekonomicznych i czasowych w celu zaspokojenia wszystkich ich potrzeb. W tym wpisie poznacie tę sympatyczną rasę.
Cechy charakterystyczne Komondora
Mają mocną i silną budowę z długimi kończynami. Tak więc, są dobrymi skoczkami i są bardzo zwinne. Trudno w to uwierzyć, podziwiając ich osobliwą sierść, która w całości pokrywa ich ciało. Ich oczy są również ukryte za sierścią, ale są owalne i ciemne.
Ten pies ma długi ogon, uszy opadające i w kształcie litery V, pysk niezbyt długi, ale można w nim dostrzec zwieńczenie w postaci czarnej trufli. Jego sierść ma podwójną warstwę i nadaje mu wygląd porównywalny do owcy węgierskiej. Historycznie sierść ta chronił go przed atakiem wilków i niedźwiedzi, a także przed niskimi temperaturami.
Temperament Komondora
Psy te są inteligentne, czułe i niezależne. Posiadają silny instynkt ochronny, być może dlatego, że były szkolone jako psy strzegące stada. Mają jednak tendencję do łatwego nudzenia się i wolą robić swoje własne rzeczy. Ze względu na ich dominującą i niezależną naturę nie nadają się dla niedoświadczonych właścicieli.
Dobrze dogadują się z dziećmi, wobec których są szczególnie cierpliwe, a także z innymi zwierzętami domowymi. Zaleca się jednak rozpoczęcie szkolenia i socjalizacji od 4 miesiąca życia, aby zapobiec agresywnym zachowaniom, które utrudniają współżycie. Ze względu na swoją przeszłość w kontakcie z naturą, są to psy, które potrzebują terenu rekreacyjnego.Mimo że przystosowują się do życia w mieście, są szczególnie szczęśliwe, gdy mają do dyspozycji teren zewnętrzny, gdzie mogą biegać i zwiedzać. Oczywiście, zawsze ogrodzony i pod nadzorem.
Jakiej opieki wymaga Komondor?
Pielęgnacja Komondora koncentruje się na jego sierści. Ze względu na swój skład i kształt wymaga regularnego nadzoru nad każdym aspektem. Zwykle pierzą się dwa razy w roku, wiosną i jesienią. Warto wykorzystać te pory roku i pociąć długie dredy na krótsze, tak aby tworzyły zwarte sznury. Należy trymować jego sierść 2 lub 3 razy w roku i regularnie go kąpać.
Wizyta u psiego fryzjera zapewni, że suszenie zostało wykonane prawidłowo i w ten sposób zapobiegniesz pojawieniu się grzyba. Należy go również odrobaczyć i upewnić się, że jest wolny od pcheł i kleszczy. Trzeba przyciąć nadmiar włosów w jego oczach, uszach i wkładkach, aby uniknąć infekcji.
Podstawowe kroki nauki psa posłuszeństwa