Instynkt macierzyński występuje u wszystkich gatunków, które zapewniają opiekę rodzicielską swojemu potomstwu. W przypadku suk najbardziej charakterystyczną cechą jest to, jak bardzo suka jest opiekuńcza w stosunku do swoich szczeniąt: trzyma je cały czas blisko siebie i nie pozwala nikomu się do nich zbliżyć. Ponadto szczenięta są całkowicie zależne od matki do 2 tygodnia życia, kiedy to zaczynają rozwijać swoje zmysły. Do tego czasu suka będzie je ogrzewać, pielęgnować i lizać.
Dlaczego mój pies warczy lub gryzie swoje szczeniaki?
U wszystkich gatunków zdarzają się matki, które odrzucają swoje potomstwo. Chociaż nie jest to powszechne, możesz zauważyć, że twój pies warczy lub gryzie swoje szczenięta. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się to dziwne, w naturze nie jest to aż tak niezwykłe, gdyż wychowanie miotu szczeniąt jest trudne i kosztowne dla matki. W kolejnych częściach znajdziesz najczęstsze powody, przez które matka może zachowywać się w ten sposób.
1. Suka urodziła się pierwsza
Suka, która urodziła się pierwsza, może nie rozumieć, co się z nią dzieje, niezależnie od tego, jak wielki instynkt macierzyński posiada. Stosunkowo często zdarza się, że nowe matki odrzucają lub nawet atakują szczenięta.
Jeśli szczenięta urodziły się przez cesarskie cięcie, ich matka może nie rozumieć, skąd się wzięły i odrzucić je, ponieważ nie zastosowała naturalnego procesu przecięcia pępowiny i oczyszczenia.
2. Ból lub choroba
Łatwo jest rozpoznać, czy suka zachowuje się agresywnie wobec szczeniąt z powodu problemu zdrowotnego. W tych przypadkach odrzucenie następuje zwykle, gdy zbliżają się do niej, próbują ssać lub dotykać. W każdym przypadku zmiany zachowań opiekuńczych matki należy wykluczyć ewentualne patologie związane z wylęganiem. =
3. Instynkt i wychowanie suki
Instynkt macierzyński to nic innego jak zbiór genetycznych wytycznych, które mają zapewnić w pewnym stopniu utrwalenie gatunku. Zakłada to, że suka będzie miała pewne zachowania, których nie musi się uczyć, ale może po prostu nie mieć instynktu macierzyńskiego. Z drugiej strony suce, która została wychowana w ludzkim domu, brakuje nauk innych suk w jej stadzie. Do opieki nad szczeniakami ma tylko instynkt, a to może być niewystarczające.
4. Inny zapach
Jednym z powodów, dla których nigdy nie należy ingerować w sukę w czasie szczenienia, jest fakt, że w tym czasie tworzą one z nimi szczególną więź poprzez zmysł węchu. Dlatego jeśli człowiek dotknie szczeniąt gołą ręką, pozostawi na ich ciele ślady swojego „zapachu”, co spowoduje, że matka wykryje go jako „intruza” i zacznie na niego warczeć.
Jeśli Twój pies ma powyższy problem, skorzystaj z informacji na stronie https://www.epet.pl, gdzie znajdziesz metody radzenia sobie ze złym zachowaniem psów.