Dieta Twojego czworonożnego przyjaciela zasługuje na dokładnie taką samą uwagę jak Twoja własna. To bowiem właśnie od niej w dużej mierze zależy jego zdrowie i samopoczucie. Sprawdź, jakich składników nie może zabraknąć w psiej diecie i upewnij się, że Twój pupil otrzymuje wszystko, co najlepsze!
Garść szkolnej wiedzy
Z pewnością pamiętasz z lekcji biologii, czym są i jak ważną rolę odgrywają w organizmie składniki odżywcze. Zaliczają się do nich: białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy, sole mineralne i oczywiście woda. Tłuszcze i węglowodany pełnią funkcję energetyczną, innymi słowy – dostarczają energii do codziennego funkcjonowania. Witaminy i minerały regulują szereg procesów zachodzących w organizmie, natomiast białko stanowi budulec, który nie tylko tworzy, ale odbudowuje tkanki. Aby organizm działał sprawnie, składniki odżywcze muszą pozostawać na odpowiednim poziomie. Szkodliwy jest zarówno ich niedobór, jak i nadmiar.
Zbilansowana dieta
Dieta psa musi być zbilansowana. Co to znaczy? Oznacza to, że musi zaopatrywać organizm w niezbędne składniki we właściwych proporcjach – oczywiście właściwych dla wieku danego psa, jego wielkości, stanu zdrowia etc. Z tego względu niezwykle trudne jest samodzielne przygotowywanie zbilansowanych posiłków w domu. Znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest wybór wysokiej jakości karmy, która zaspokoi potrzeby żywieniowe każdego psa. Produktami spełniającymi najwyższe wymagania są karmy dla psów SPECIFIC™.
Psy na różnych etapach rozwoju wykazują różne potrzeby. Przykładowo szczenięta potrzebują znacznie więcej energii i białka, bowiem ich organizm szybko się rozwija. Karma dedykowana szczeniętom jest zbyt kaloryczna dla psów dorosłych, zatem jej spożywanie mogłoby przyczynić się do rozwoju nadwagi. Wszystkie psy natomiast powinny mieć zapewnioną solidną dawkę dobroczynnych kwasów omega-3 pochodzenia zwierzęcego np. z ryb oceanicznych czy kryla. Omega-3 korzystnie wpływają na pracę licznych układów organizmu, wspierają odporność, chronią stawy, mózg i narząd wzroku, blokują procesy zapalne. Produkty SPECIFIC™ są bogatym źródłem kawasów omega-3.
Jak ocenić, czy dieta psa jest zbilansowana?
Oczywiście najpewniejszym sposobem jest wykonanie badań pod kątem poziomu określonych substancji. Niemniej trudno narażać psa na stres związany z pobytem w gabinecie weterynaryjnym oraz pobieraniem krwi co kilka dni lub tygodni. Na pewno musisz udać się do lekarza, jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości.
Poza tym po prostu obserwuj swojego podopiecznego. To Ty znasz go najlepiej, zatem łatwo Ci ocenić, czy jest szczęśliwy, pełen energii, czy jego sierść i skóra są w dobrym stanie, czy jego masa ciała jest prawidłowa (nie schudł bądź nie przybrał widocznie na wadze w ostatnim czasie). Pamiętaj o tym, że przysłowiową „połową sukcesu” jest odpowiedni wybór wysokiej jakości karmy, dzięki której nie będzie trzeba stosować dodatkowej suplementacji!